JAN1N5665A
DigiKey Part Number
JAN1N5665A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JAN1N5665A
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO13
Detailed Description
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A