JAN1N5663A
DigiKey Part Number
150-JAN1N5663A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JAN1N5663A
Description
TVS DIODE 145VWM 234VC DO13
Manufacturer Standard Lead Time
52 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
234V Clamp 6.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-13 (DO-202AA)
Category
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TA)
Type
Zener
Grade
Military
Unidirectional Channels
1
Qualification
MIL-PRF-19500/500
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
145V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Breakdown (Min)
162V
Package / Case
DO-202AA, DO-13, Axial
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
234V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.4A