DSPIC33FJ32MC302T-I/SO is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 43
Datasheet
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 32KB (32K x 8) FLASH 28-SOIC
dsPIC33 e-mobility | Datasheet Preview
DSPIC33FJ32MC302T-I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ32MC302T-I/SOTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ32MC302T-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ32MC302T-I/SO Models
RAM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 6x10b/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40 MIPs
Supplier Device Package
28-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)