DSPIC33FJ32GP101-I/SO
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ32GP101-I/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ32GP101-I/SO
Description
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 16 MIPs 32KB (11K x 24) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ32GP101-I/SO Models
RAM Size
1K x 16
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 6x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16 MIPs
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)