DSC6053HI3B-048.0000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
48 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VFLGA
DSC6053HI3B-048.0000
DigiKey Part Number
150-DSC6053HI3B-048.0000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6053HI3B-048.0000
Description
OSC MEMS LOW PWR LVCMOS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bag
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Part Status
Active
Package / Case
4-VFLGA
Type
Supplier Device Package
4-VFLGA (1.6x1.2)
Frequency
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)