DSC6011ML3B-005.4910
DigiKey Part Number
150-DSC6011ML3B-005.4910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6011ML3B-005.4910
Description
MEMS OSC SO
Customer Reference
Detailed Description
5.491 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VFLGA
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Supplier Device Package
4-VFLGA (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)