DSC6011HE2B-008.7040 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
8.704 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Standby (Power Down) 4-VFLGA
DSC6011HE2B-008.7040
DigiKey Part Number
150-DSC6011HE2B-008.7040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6011HE2B-008.7040
Description
OSC MEMS LOW PWR SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Bag
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Supplier Device Package
4-VFLGA (1.6x1.2)
Frequency
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)