DSC6001HI2A-072.0000T
DigiKey Part Number
DSC6001HI2A-072.0000T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC6001HI2A-072.0000T
Description
MEMS OSC XO 72.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
72 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.71V ~ 3.63V Enable/Disable 4-VFLGA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSC6001HI2A-072.0000T Models
Category
Voltage - Supply
1.71V ~ 3.63V
Mfr
Frequency Stability
±25ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Supply (Max)
1.3mA (Typ)
Part Status
Obsolete
Ratings
AEC-Q100
Package / Case
4-VFLGA
Frequency
Supplier Device Package
4-VFLGA (1.6x1.2)
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Output
CMOS
Height - Seated (Max)
0.035" (0.89mm)