DSC1525BA3A-40M00000
DigiKey Part Number
150-DSC1525BA3A-40M00000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1525BA3A-40M00000
Description
MEMS OSC
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz XO (Standard) LVCMOS Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-VDFN
Category
Frequency Stability
±20ppm
Mfr
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Series
Current - Supply (Max)
7.5mA
Package / Case
4-VDFN
Base Resonator
Supplier Device Package
4-VDFN (5x3.2)
Type
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Function
Enable/Disable
Current - Supply (Disable) (Max)
1µA (Typ)
Output
LVCMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.8V