DSC1001AC1-027.0000T
DigiKey Part Number
150-DSC1001AC1-027.0000T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSC1001AC1-027.0000T
Description
MEMS OSC XO 27.0000MHZ CMOS SMD
Customer Reference
Detailed Description
27 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 1.7V ~ 3.6V Standby (Power Down) 4-VDFN Exposed Pad
Category
Frequency Stability
±50ppm
Mfr
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Series
Current - Supply (Max)
8mA
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
4-VDFN Exposed Pad
Base Resonator
Supplier Device Package
4-VDFN (7x5)
Type
Size / Dimension
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Frequency
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Disable) (Max)
15µA
Output
CMOS
Base Product Number
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V