Image for CPT600150A is not available
CPT600150A
DigiKey Part Number
150-CPT600150A-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
CPT600150A
Description
DIODE MOD SCHOTTKY 150V TO-244AB
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Anode 150 V 300A Chassis Mount TO-244AB
Category
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
300A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 300 A
Packaging
Bulk
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Part Status
Obsolete
Current - Reverse Leakage @ Vr
7 mA @ 150 V
Diode Configuration
1 Pair Common Anode
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-244AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V