CDLL1A60/TR
DigiKey Part Number
150-CDLL1A60/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDLL1A60/TR
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 1A DO213AB
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 1A Surface Mount DO-213AB
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
690 mV @ 1 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 60 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
0.9pF @ 5V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
1A