CDLL0.5A20
DigiKey Part Number
CDLL0.5A20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDLL0.5A20
Description
DIODE SCHOTTKY 20V 500MA DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 20 V 500mA Surface Mount DO-213AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDLL0.5A20 Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
10 µA @ 20 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Vr, F
50pF @ 0V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
20 V
Supplier Device Package
DO-213AA
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-65°C ~ 125°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
650 mV @ 500 mA