BZV55C2V4/TR
DigiKey Part Number
150-BZV55C2V4/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C2V4/TR
Description
DIODE ZENER 2.4V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V ±8% Surface Mount DO-213AA
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±8%