BZV55C11/TR
DigiKey Part Number
150-BZV55C11/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55C11/TR
Description
DIODE ZENER 11V DO213AA
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 11 V ±5.45% Surface Mount DO-213AA
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.1 V @ 200 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5.45%
Supplier Device Package
DO-213AA
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms