ATTINY85V-10PI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 12.671
Datasheet
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-PDIP
ATTINY85V-10PI
DigiKey Part Number
ATTINY85V-10PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85V-10PI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY85V-10PI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-PDIP
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm)