ATTINY25V-10SI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 569
Datasheet
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 8-SOIC
ATTINY25V-10SI
DigiKey Part Number
ATTINY25V-10SI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY25V-10SI
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY25V-10SI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
USI
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)