ATMEGA64-16AJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 846
Datasheet
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 64KB (32K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)
64-TQFP
ATMEGA64-16AJ
DigiKey Part Number
ATMEGA64-16AJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA64-16AJ
Description
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA64-16AJ Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz