ATMEGA48-20MJ is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 380
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 490
Datasheet
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 4KB (2K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
ATMEGA48-20MJ
DigiKey Part Number
ATMEGA48-20MJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA48-20MJ
Description
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 32VQFN
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz