ATMEGA329PV-10AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA329PV-10AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA329PV-10AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA329PV-10AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA329PV-10AUR
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 32KB (16K x 16) FLASH 64-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
ATMEGA329PV-10AUR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
10MHz