ATMEGA128-16MI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 780
Datasheet
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 64-QFN (9x9)
ATMEGA128-16MI
DigiKey Part Number
ATMEGA128-16MI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA128-16MI
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64QFN
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA128-16MI Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
4K x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz