AT93C86-10PI-2.7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 786
Datasheet
EEPROM Memory IC 16Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP
AT93C86-10PI-2.7
DigiKey Part Number
AT93C86-10PI-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT93C86-10PI-2.7
Description
IC EEPROM 16KBIT 3-WIRE 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT93C86-10PI-2.7 Models
Category
Memory Interface
3-Wire Serial
Mfr
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)