AT93C66-10PC-2.7
DigiKey Part Number
AT93C66-10PC-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT93C66-10PC-2.7
Description
IC EEPROM 4KBIT 3-WIRE 2MHZ 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 4Kbit 3-Wire Serial 2 MHz 8-PDIP
EDA/CAD Models
AT93C66-10PC-2.7 Models
Category
Memory Interface
3-Wire Serial
Mfr
Clock Frequency
2 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
10ms
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TC)