AT91R40008-66AU
DigiKey Part Number
AT91R40008-66AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91R40008-66AU
Description
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91 Microcontroller IC 16/32-Bit 66MHz ROMless 100-LQFP (14x14)
EDA/CAD Models
AT91R40008-66AU Models
Category
Number of I/O
32
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
256K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.65V ~ 1.95V
Part Status
Active
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Processor
ARM7®
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
16/32-Bit
Supplier Device Package
100-LQFP (14x14)
Speed
66MHz