AT91M43300-25CC
DigiKey Part Number
AT91M43300-25CC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT91M43300-25CC
Description
IC MCU 16/32BIT ROMLESS 144BGA
Customer Reference
Detailed Description
ARM7® AT91SAM Microcontroller IC 16/32-Bit 25MHz ROMless 144-BGA (13x13)
EDA/CAD Models
AT91M43300-25CC Models
Category
Number of I/O
58
Mfr
Program Memory Type
ROMless
Series
RAM Size
3K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Core Processor
ARM7®
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
16/32-Bit
Supplier Device Package
144-BGA (13x13)
Speed
25MHz