AT90S2313-10PC is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 167
Datasheet
AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 10MHz 2KB (1K x 16) FLASH 20-PDIP
AT90S2313-10PC
DigiKey Part Number
AT90S2313-10PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90S2313-10PC
Description
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT90S2313-10PC Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
AVR
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
10MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
SPI, UART/USART
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)