AT90S1200A-12PI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 22.987
Datasheet
AVR AVR® 90S Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 1KB (512 x 16) FLASH 20-PDIP
AT90S1200A-12PI
DigiKey Part Number
AT90S1200A-12PI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90S1200A-12PI
Description
IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT90S1200A-12PI Models
Category
Number of I/O
15
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
FLASH
Packaging
Tube
EEPROM Size
64 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
AVR
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
12MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
SPI
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)