AT89S8253-24AI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 2.834
Datasheet
8051 89S Microcontroller IC 8-Bit 24MHz 12KB (12K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
AT89S8253-24AI
DigiKey Part Number
AT89S8253-24AI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89S8253-24AI
Description
IC MCU 8BIT 12KB FLASH 44TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT89S8253-24AI Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
256 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
8051
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
24MHz