AT89LS8252-12AI is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3.134
Datasheet
8051 89LS Microcontroller IC 8-Bit 12MHz 8KB (8K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
AT89LS8252-12AI
DigiKey Part Number
AT89LS8252-12AI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT89LS8252-12AI
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44TQFP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT89LS8252-12AI Models
Series
EEPROM Size
2K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
256 x 8
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 6V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
12MHz