AT34C02B-10TU-1.7
DigiKey Part Number
AT34C02B-10TU-1.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT34C02B-10TU-1.7
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-TSSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AT34C02B-10TU-1.7 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Verified
Voltage - Supply
1.7V ~ 3.6V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)