AT24C16-10PC-2.7 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 900
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
EEPROM Memory IC 16Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-PDIP
AT24C16-10PC-2.7
DigiKey Part Number
AT24C16-10PC-2.7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT24C16-10PC-2.7
Description
IC EEPROM 16KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AT24C16-10PC-2.7 Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Access Time
900 ns
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)