AT24C02AN-10SU-1.8-T is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
EEPROM Memory IC 2Kbit I2C 400 kHz 900 ns 8-SOIC
AT24C02AN-10SU-1.8-T
DigiKey Part Number
AT24C02AN-10SU-1.8-T-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT24C02AN-10SU-1.8-T
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AT24C02AN-10SU-1.8-T Models
Category
Memory Interface
I2C
Mfr
Clock Frequency
400 kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Obsolete
Access Time
900 ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Memory Type
Non-Volatile
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)