APTMC120AM12CT3AG is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3
Image for APTMC120AM12CT3AG is not available
APTMC120AM12CT3AG
DigiKey Part Number
APTMC120AM12CT3AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTMC120AM12CT3AG
Description
MOSFET 2N-CH 1200V 220A SP3
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 220A (Tc) 925W Chassis Mount SP3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.4V @ 30mA (Typ)
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
483nC @ 20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
8400pF @ 1000V
Part Status
Obsolete
Power - Max
925W
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N Channel (Phase Leg)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Package / Case
SP3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
220A (Tc)
Supplier Device Package
SP3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
12mOhm @ 150A, 20V