Image for APTM100DSK35T3G is not available
APTM100DSK35T3G
DigiKey Part Number
APTM100DSK35T3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTM100DSK35T3G
Description
MOSFET 2N-CH 1000V 22A SP3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1000V (1kV) 22A 390W Chassis Mount SP3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 2.5mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
186nC @ 10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5200pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
390W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Dual)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V (1kV)
Package / Case
SP3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
22A
Supplier Device Package
SP3
Rds On (Max) @ Id, Vgs
420mOhm @ 11A, 10V