APTM100AM90FG
DigiKey Part Number
APTM100AM90FG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTM100AM90FG
Description
MOSFET 2N-CH 1000V 78A SP6
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1000V (1kV) 78A 1250W Chassis Mount SP6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 10mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
744nC @ 10V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
20700pF @ 25V
Part Status
Active
Power - Max
1250W
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
2 N-Channel (Half Bridge)
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
1000V (1kV)
Package / Case
SP6
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
78A
Supplier Device Package
SP6
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 39A, 10V