APTGX600A120T6LIAG
DigiKey Part Number
150-APTGX600A120T6LIAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGX600A120T6LIAG
Description
IGBT MODULE 1200V 1KA 2.941KW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Half Bridge 1200 V 1000 A 2941 W Chassis Mount
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 600A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
60 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
120000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Input
Standard
Configuration
Half Bridge
NTC Thermistor
Yes
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1000 A
Mounting Type
Chassis Mount
Power - Max
2941 W