APTGX400A120D3G
DigiKey Part Number
150-APTGX400A120D3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGX400A120D3G
Description
IGBT MODULE 1200V 535A 1.293KW
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Half Bridge 1200 V 535 A 1293 W Chassis Mount
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.8V @ 15V, 400A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
30 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
80000 pF @ 25 V
Part Status
Active
Input
Standard
Configuration
Half Bridge
NTC Thermistor
No
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
535 A
Mounting Type
Chassis Mount
Power - Max
1293 W