Image for APTGT75H60T3G is not available
APTGT75H60T3G
DigiKey Part Number
APTGT75H60T3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT75H60T3G
Description
IGBT MODULE 600V 100A 250W SP3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge Inverter 600 V 100 A 250 W Chassis Mount SP3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
4.62 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Configuration
Full Bridge Inverter
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Package / Case
SP3
Current - Collector (Ic) (Max)
100 A
Supplier Device Package
SP3
Power - Max
250 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
1.9V @ 15V, 75A