Image for APTGT50A120TG is not available
APTGT50A120TG
DigiKey Part Number
150-APTGT50A120TG-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APTGT50A120TG
Description
IGBT MODULE 1200V 75A 277W SP4
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1200 V 75 A 277 W Chassis Mount SP4
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 50A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3.6 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Half Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Package / Case
SP4
Power - Max
277 W