APTGT400DU120G
DigiKey Part Number
APTGT400DU120G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT400DU120G
Description
IGBT MODULE 1200V 560A 1785W SP6
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Dual, Common Source 1200 V 560 A 1785 W Chassis Mount SP6
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
750 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
28 nF @ 25 V
Part Status
Active
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Dual, Common Source
1200 V
Package / Case
SP6
Current - Collector (Ic) (Max)
560 A
Supplier Device Package
SP6
Power - Max
1785 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 400A