Image for APTGT30A170T1G is not available
APTGT30A170T1G
DigiKey Part Number
APTGT30A170T1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT30A170T1G
Description
IGBT MODULE 1700V 45A 210W SP1
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 45 A 210 W Chassis Mount SP1
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
2.5 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Standard
Part Status
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
SP1
Current - Collector (Ic) (Max)
45 A
Supplier Device Package
SP1
Power - Max
210 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 30A