Image for APTGT300DA120D3G is not available
APTGT300DA120D3G
DigiKey Part Number
150-APTGT300DA120D3G-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APTGT300DA120D3G
Description
IGBT MODULE 1200V 440A 1250W D3
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 440 A 1250 W Chassis Mount D3
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 300A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Current - Collector Cutoff (Max)
8 mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
20 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Configuration
Single
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Current - Collector (Ic) (Max)
440 A
Package / Case
D-3 Module
Power - Max
1250 W