Image for APTGT200DA120D3G is not available
APTGT200DA120D3G
DigiKey Part Number
APTGT200DA120D3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT200DA120D3G
Description
IGBT MODULE 1200V 300A 1050W D3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 300 A 1050 W Chassis Mount D3
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
6 mA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
14 nF @ 25 V
Part Status
Active
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single
1200 V
Package / Case
D-3 Module
Current - Collector (Ic) (Max)
300 A
Supplier Device Package
D3
Power - Max
1050 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 200A