APTGT150DA120G
DigiKey Part Number
APTGT150DA120G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT150DA120G
Description
IGBT MODULE 1200V 220A 690W SP6
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Single 1200 V 220 A 690 W Chassis Mount SP6
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.1V @ 15V, 150A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
350 µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce
10.7 nF @ 25 V
Part Status
Active
Configuration
Single
1200 V
Package / Case
SP6
Current - Collector (Ic) (Max)
220 A
Supplier Device Package
SP6
Power - Max
690 W