APTGT100A170TG
DigiKey Part Number
APTGT100A170TG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGT100A170TG
Description
IGBT MODULE 1700V 150A 560W SP4
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Half Bridge 1700 V 150 A 560 W Chassis Mount SP4
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
9 nF @ 25 V
Packaging
Bulk
Input
Active
NTC Thermistor
Yes
IGBT Type
Trench Field Stop
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Half Bridge
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1700 V
Package / Case
SP4
Current - Collector (Ic) (Max)
150 A
Supplier Device Package
SP4
Power - Max
560 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.4V @ 15V, 100A