Image for APTGLQ30H65T3G is not available
APTGLQ30H65T3G
DigiKey Part Number
APTGLQ30H65T3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTGLQ30H65T3G
Description
IGBT MODULE 650V 40A 95W
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Trench Field Stop Full Bridge 650 V 40 A 95 W Chassis Mount
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.3V @ 15V, 30A
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Collector Cutoff (Max)
50 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
1.9 nF @ 25 V
Part Status
Active
Input
Standard
IGBT Type
Trench Field Stop
NTC Thermistor
Yes
Configuration
Full Bridge
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
40 A
Package / Case
Module
Power - Max
95 W