Image for APTGF50TA120PG is not available
APTGF50TA120PG
DigiKey Part Number
150-APTGF50TA120PG-ND
Manufacturer
Microsemi Corporation
Manufacturer Product Number
APTGF50TA120PG
Description
IGBT MODULE 1200V 75A 312W SP6-P
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module NPT Three Phase 1200 V 75 A 312 W Chassis Mount SP6-P
Category
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.7V @ 15V, 50A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Current - Collector Cutoff (Max)
250 µA
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Cies) @ Vce
3.45 nF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Input
Standard
IGBT Type
NPT
NTC Thermistor
No
Configuration
Three Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
SP6
Current - Collector (Ic) (Max)
75 A
Supplier Device Package
SP6-P
Power - Max
312 W