APTC60SKM24CT1G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Image for APTC60SKM24CT1G is not available
APTC60SKM24CT1G
DigiKey Part Number
APTC60SKM24CT1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTC60SKM24CT1G
Description
MOSFET N-CH 600V 95A SP1
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 95A (Tc) 462W (Tc) Chassis Mount SP1
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 5mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
300 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Bulk
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14400 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
462W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Chassis Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
SP1
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 47.5A, 10V