APTC60DSKM24T3G
DigiKey Part Number
APTC60DSKM24T3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APTC60DSKM24T3G
Description
MOSFET 2N-CH 600V 95A SP3
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 600V 95A 462W Chassis Mount SP3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 5mA
Manufacturer
Microchip Technology
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
300nC @ 10V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
14400pF @ 25V
Packaging
Tray
Power - Max
462W
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
2 N Channel (Dual Buck Chopper)
Package / Case
SP3
Drain to Source Voltage (Vdss)
600V
Supplier Device Package
SP3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
95A
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
24mOhm @ 47.5A, 10V