APT85GR120J
DigiKey Part Number
APT85GR120J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT85GR120J
Description
IGBT MOD 1200V 116A 543W SOT-227
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module NPT Single 1200 V 116 A 543 W Chassis Mount SOT-227
Category
Current - Collector Cutoff (Max)
1 mA
Manufacturer
Microchip Technology
Input Capacitance (Cies) @ Vce
8.4 nF @ 25 V
Packaging
Tube
Input
Active
NTC Thermistor
No
IGBT Type
NPT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
Single
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
1200 V
Package / Case
SOT-227-4, miniBLOC
Current - Collector (Ic) (Max)
116 A
Supplier Device Package
SOT-227
Power - Max
543 W
Base Product Number
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
3.2V @ 15V, 85A